ابتدا|درباره ما|ارتباط با ما

                 .

 

جستجوی پیشرفته   جستجوی وب

«روزگاری عشق و خیانت» بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی «غدیر» شد
با برگزاری مراسم اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای غدیر، فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» به کارگردانی داود بیدل و تهیه کنندگی روح الله شمقدری به عنوان برترین فیلم این جشنواره معرفی شد...
 ١٢:١١ - 1396/06/29 - نظرات : ٠متن کامل >>

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبارخدماتتولیداتمشاورهپیوندها


گزارش هنرنیوز از نشست فیلم «روزگاری عشق و خیانت» در سینما فلسطین؛

ارشادی: نباید بگذاریم «روزگاری عشق و خیانت» را به حاشیه ببرند

ارسال به دوست نسخه چاپي

در راستای دغدغه های رهبری فیلم ساختیم

در ابتدای نشست روح الله شمقدری تهیه کننده فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» گفت: خوشحالم که فرصتی فراهم شد تا مسائلی را عنوان کنیم و در مورد فیلم حرف زده شود. تفکر و ایده اولیه از آنجایی شروع شد که متوجه دغدغه مقام معظم رهبری در زمینه ساخت فیلم‌های انقلابی در ارتباط با ساختار‌های نظام انقلاب اسلامی شدیم. در نتیجه به دنبال فیلم نامه‌ای می‌گشتیم که در راستای این مسائل ذکر شده باشد تا اینکه داوود بیدل کارگردان طرح ابتدایی را پیشنهاد داد و یک سال مشغول نوشتن فیلم نامه بودیم که در کنار آن تحقیقات و پژوهش‌ها هم انجام می‌شد؛ تا پایان کار هفت الی هشت بار فیلمنامه بازنویسی شد. آنچه امروز شاهد آن هستیم با فیلم نامه ابتدایی تفاوت بسیاری کرده است.

مثلاً خواستند فیلم را بایکوت کنند

شمقدری در ادامه افزود: حرف فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» را  رسانه‌هایی که بدون دیدن فیلم یک طرفه آن را تحریم کردند نشنیدند. اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که بیشتر رسانه‌ها در مورد این فیلم اصلاً حرفی نزدند و از طرفی در مورد فیلمی که در رسانه‌ها صحبتی نشود معلوم است که در اکران چه اتفاقی برایش خواهد افتاد. فیلم را در جشنواره فجر به سمتی بردند که مثلاً آن را بایکوت کنند اما در همین جا اعلام خواهم کرد من این فیلم را اکران خواهم کرد حتی اگر همه عالم جلوی من بایستند.


تنها فیلم انقلابی جشنواره مورد بی مهری واقع شد


وی در ادامه گفت: این فیلم سینمایی در راستای اهداف نظام  و دغدغه‌های مقام معظم رهبری ساخته شد چرا رسانه‌ها در مورد آن حتی حرف نزدند؟! باید عرض کنم که این فیلم سینمایی در راستای هیچ جریان سیاسی نیست، بلکه این فیلم وابسته به غیرت ملی است. در جشنواره فجر تنها فیلمی که در ارتباط با انقلاب ساخته شده بود فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» بود که نسبت به آن بی اعتنایی شد و حتی در بخش مسابقه هم قرار نگرفت نشست خبری آن را هم برگزار نکردند و بد‌ترین ساعت اکران را به ما اختصاص دادند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «پایان نامه» ادامه داد: در صورتی که اگر هر رسانه‌ای که در جریان رخدادها قرار داشت کمی دقت می کرد متوجه می‌شد که تلاش بسیاری صورت گرفت که برخی فیلم‌ها به هر نحوی که شده در بخش مسابقه حضور پیدا کنند تا دلخوری حاصل نشود؛ ولی در مورد فیلمی با مضمون انقلاب رفتار خوبی صورت نگرفت. باید در ارتباط با انقلاب به دنبال حرف تازه بود و سوژه‌های ناب موضوعات بی‌ربط در فیلم نامه‌های انقلابی دیگر فایده ندارد.

تقریباً 4 دقیقه از فیلم کم شده است

وی در پایان با اشاره به تغییرات فیلم نسبت به نسخه موجود در جشنواره گفت: البته باید این نکته را در اینجا عنوان کنم که نسخه‌ای که در جشنواره مقاومت اکران شد نسبت به جشنواره فجر تغییرات بساری کرده است چیزی نزدیک به ۴ دقیقه از فیلم کم شده است و در تدوین هم اتفاق‌های بهتری نیز رخ داده است.

عده ای بودند که نمی خواستند فیلم دیده شود

داوود بیدل در ادامه گفت: خوشحال هستم که بعد از جشنواره فجر شرایط صحبت کردن در مورد فیلم مهیا شد؛ عده‌ای بودند که نمی‌خواستند فیلم دیده شود و عوامل آن دور هم جمع شوند. در این فیلم سینمایی دو ویژگی ضد صهیونیستی و پهلوی در کنار هم قرار داشت. ما این دو موضوع را که برای انقلاب ما مهم است در یک فیلم کنار هم قرار دادیم این موضوع مهمی است که به هیچ عنوان اجازه دیده شدن این ها را ندادند.

بیدل این چنین ادامه داد: به دلیل اینکه تهیه کننده خوبی در کنار من بود شخصاً در طول کار سختی احساس نکردم همکاران من در این پروژه بیار حرفه‌ای عمل کردند و در دشت مغان همه چیز طبق برنامه ریزی انجام شده پیش رفت.

بازیگران و خوانندگان زمان شاه هم سکوت کرده اند

وی در ارتباط با میزان و نوع تحقیقات در ارتباط با موضوع فیلم نامه گفت: رژیم صهیونیستی در ذاتشان از بین بردن مدارک است و اصولاً چیزی برای اینکه سایرین متوجه شوند چه کار‌های انجام داده‌اند باقی نمی‌گذارد. اما نمی‌توانند خاطرات مردم را از بین ببرند. در‌‌ همان دوران قبل از انقلاب اعتراض‌هایی از سوی دانشجویان شکل گرفت و حتی برخی از بازیگران و خوانندگان زمان شاه به این موضوع اشاره کردند و اعتراض داشتند اما چرا امروز سکوت کرده‌اند و چیزی نمی‌گویند این خود جای سوال دارد.

گناه مان این بود که در کشور انقلابی در فیلم انقلابی بازی کردیم؟!


شهرزاد کمالزاده: در ادامه با توجه به شرایط سخت کار کردن در دشت مغان گفت: با رفتار‌هایی که شاهد بودم بسیار دلسرد شدم ما در شرایط جوی بدی کار می‌کردیم تمام گروه انرژی بسیار زیادی داشتند به دلیل اینکه یک کار انقلابی در کشور انقلابی انجام دادیم باید این گونه با ما برخورد شود. تلویزیون و خبرگزاری‌ها نسبت به ما برخورد‌های بدی داشتند. مگر ما چه کار کرده بویم؟ آیا نسبت به کسی و فردی در فیلم بی‌ادبی شده بود؟ آیا حرف غیر منطقی زدیم؟ دروغی را عنوان کردیم؟ مگر ما انقلاب نکردیم و نباید حر‌ف های انقلابی بزنیم؟ آیا تحریفی صورت گرفته بود؟

دل شکسته ام از رسانه ها و بی ادبی هایی که صورت گرفت

کمالزاده در ادامه گفت: خوشحالم که در فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» بازی کردم در اثری که در ارتباط با شهدا و خانواده‌های آن‌ها انقلاب مردمم بوده است. من ناراحت نیستم از اینکه در این کار بازی کردم این گروه جزو بهترین گروه‌هایی بوده است که در طی این ۱۳ سال عمر کاری ام با آن‌ها کار کرده‌ام. همه چیز در این پروژه طبق زمان بندی پیش می‌رفت اما غرور من توسط عده‌ای که با حب و بغض قلم می‌زنند شکسته شد دل من شکسته است و نا‌امید شدم از اینکه بخواهم در این ژانر ادامه فعالیت دهم.

وی در ادامه گفت: امیدوارم باند بازی‌ها در جشنواره مقاومت وجود نداشته باشد. من از رسانه‌هایی که در راستای سیاست فکری خودشان بر اساس آنچه که در ذهن دارند بر علیه ما نوشتند و نه آن چیزی که در واقعیت وجود دارد دل شکسته ام گرچه می‌دانم برای آن‌ها مهم نیست.

من ایرانیم ایران ناموس من است/ فیلم سوپر مارکتی بازی نکردم

وی ادامه داد: من ایرانیم و اگر برای این مملکت کار می‌کنم بسیار خوشحال هستم خاک ایران ناموس من است و اگر روزی تجاوزی به این خاک صورت بگیرد حتماً من هم برای حفظ آن دفاع خواهم کرد. خوشحالم که در این فیلم بازی کردم و در فیلمی حضور نداشتم که قرار است وارد سوپر مارکت‌ها بشود. دوستانی که فیلم را ندیده‌اند چطور به خودشان اجازه می‌دهند در مورد آن حرف بزنند؟!

فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» واقعیتی است که در تاریخ وجود دارد


سحر قریشی در ادامه این نشست خبری گفت: من بازیگر هستم هر نقشی به من بدهند بازی می کنم در ادامه باید بگویم که این فیلم فیلمی سیاسی نیست بلکه در ارتباط با تاریخ کشورم است تاریخی را که اتفاق افتاده است نشان می دهد چرا از کلمه سیاست برای کوباندن استفاده می شود؟! آرزو می‌کنم که جوانان دهه شصتی وارد عرصه کار شوند و در این فیلم‌های تاریخی حضور پیدا کنند.

فحش خورمان خوب است

بازیگر فیلم سینمایی «پنج ستاره» گفت:من در یکی از صفحه های اجتماعی عکسی از پشت صحنه این کار گذاشتم و با برخورد‌های بسیار بدی روبرو شدم ما فحش خورمان خوب است اما خدا را شکر می‌کنم که من در این جایگاه قرار دارم که در این فیلم‌ها بازی کنم و آن افرادی که من ناسزا گفته‌اند هم جایگاه‌شان در‌‌ همان اندازه‌ها است و من اصلاً از دستشان ناراحت نیستم و به دلیل اینکه در این فیلم بازی کردم و خداوند این عزت را به من داده است سپاس گزارم امیدوارم دوستانی که اظهار نظر می‌کنند اندازه فهم خودشان در مورد آثار حرف بزنند نه فهم بغل دستیشان.

تحقیق کردم در فیلم نامه تحریفی صورت نگرفته بود


همایون ارشادی در ادامه با اشاره به اینکه نباید وارد فضایی شویم که سوالاتی پرسیده شود و فیلم را به حاشیه بکشاند در ادامه صحبت‌های سایر بازیگران گفت: اگر بنده در این فیلم سینمایی بازی کردم قطعاً به دلیل اعتقادی بوده است که به آن داشتم من هیچ ایرادی نمی‌بینم که در نقش‌های مختلف بازی کرده ام اما شخصاً تحقیق کردم و متوجه شدم که تحریفی صورت نگرفته است و فقط آن چیزی که اتفاق افتاده است در فیلم عنوان شده است. به شایعات هم هیچ کاری ندارم. به نظرم درگیری های شخصی که برخی با برخی دیگر  داشتند به این فیلم لطمه زده است بنده‌‌ همان موقع که در فیلمی که به تهیه کننده گی روح الله شمقدری بازی می‌کردم به دنبال بازگشایی خانه سینما هم بودم.

این فیلم عاشقانه در ارتباط با روابط انسانی است
حسن جوهرچی گفت: من با تقسیم بندی‌های که مثلاً می‌گویند این فیلم پلیسی است و آن یکی در ژانر اکشن و یا... قرار دارد مخالف هستم من یک سینما می‌شناسم و آن هم سینمای اجتماعی است. فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» در ارتباط با روابط انسانی بود ما در این فیلم عشق می‌بینیم در بخش‌های کار اکشن می‌شود؛ این کار هیجان در مخاطب ایجاد می‌کند چرا برخی تلاش می کنند انگ سیاسی به این فیلم بزنند. شخصاً این فیلم را یک فیلم عاشقانه می‌دانم. بنده در سال‌های دور در فیلمی به کارگردان جواد شمقدری به نام «بر بال فرشتگان» بازی کردم که جایزه هم در همین جشنواره مقاومت گرفتم و خوشحالم که امروز در کار دیگری با تهیه کنندگی روح الله شمقدری حضور دارم و از همکاری با این دو برادر خوشحال هستم.

از بی مهری های فجر دلگیرم / ما برای مردم کار می کنیم

جوهرچی در ادامه گفت: مراتب دلسردی خودم را از نحوه انتخاب هیئت داوران جشنواره اعلام می‌کنم به نظرم نسبت به طراحی صحنه و چهره‌پردازی این فیلم بی‌اعتنایی شد و بازی درخشان همکاران به چشم نیامد. البته ما به این نامهربانی‌ها عادت داریم و اصلاً هم برای ممان اهمیت ندارد ما برای مردم فیلم می‌ازیم مردم مخاطبین اصلی ما هستند و اگر روزی کارگردانی بگوید که من برای سیمرغ گرفتن فیلم می‌سازم حتماً یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کاریش را انجام داده است.

حاشیه

از حاشیه های این نشست می توان به گفته شهرزاد کمالزاده اشاره کرد که رو به تهیه کننده فیلم گفت: اگر من جای شما باشم این فیلم را در اینجا اکران نمیکنم به دلیل این که مردم انقلابی که با فیلم انقلابی و عواملش این گونه برخورد می کنند و آن ها را دلسرد می کنند نباید این فیلم را ببینند.

سحر قریشی در این نشست گفت: علاقه دارم داوود بیدل دوباره کاری دیگر در این راستا بسازد و ما هم در آن حضور داشته باشیم چه خوب می شود که در فیلم های این چنینی زن هم در محوریت داشتان و پیش برنده قصه باشد.
بازیگران این فیلم سینایی به شدت از برخورد های ناجوانمردانه و به دور از انصاف که در طی این یک سال با آن ها شده بود دل شکسته و ناراحت بوده اند اما با تمام وجود پای کاری که ساخته اند ایستاده اند.

همایون ارشادی نیز اظهار ناراحتی کرد که چرا نباید خبرنگاران در این جمع از نوع ساختار کار و محتوای آن سوالی بپرسند و بیشتر به سمت حاشیه ها رفتیم؟

که یکی از خبرنگاران حاضر در سالن رو به یزدی کارشناس حاضر در برنامه اعتراض کرد و بیان نمود نوع مدیریت شما اجازه نداده است که سایر خبرنگاران در این نشست سوال های خودشان را بپرسند.


گزارش: علی دهبان

« نقل مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است »

تاریخ انتشار: 1393/07/01 / ساعت انتشار: ١٢:٠٦

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
نشست جنجالی فیلم "روزگاری عشق و خیانت"
انعکاس اخبار نشست خبری فیلم "روزگاری عشق و خیانت" در خبرگزاری فارس، تسنیم و سینماپرس
 ١٠:٤٥ - 1393/07/02 - نظرات : ٠متن کامل >>

کدام فیلم سینمایی تولیدی موسسه را دوست دارید؟

پایان نامه
روزگاری عشق و خیانت
تنها یک فیلم را دیدم
هر دو فیلم را ندیده ام